Пускам темата, именно защото напоследък се сблъсквам с много случаи, в които това състояние не се диагностицира навреме. Това след себе си води до затруднение и объркване не само децата страдащи от дислексия, но и на техните родители и учители.
Дислексията се проявява чрез проблеми в четенето, писането, смятането, но организационните, музикалните, времевите и пространствените способности също могат да бъдат нарушени.
Установено е, че дислексията не се дължи на липсата на стимули, на сензорни увреждания или на неподходящо преподаване и условия.
Трудностите при дислексията се свързват с особености на слуховите, фонологичните, зрителните, моторните и/или познавателните процеси.
акива деца често не разбират емоционалното състояние на другите, нито техните оценки и предпочитания. Те остават безчувствени към емоционалната атмосфера на социалната ситуация., имат бедни умения за разбиране чувствата на другите и за долавяне на фините намеци, отправени към тях. Това се съпътства от чувство на непълноценност и вина, дефицит на вниманието, агресивност , прояви на хиперкинетичен синдром, повишена възбудимост, ниска самооценка и др.
Поради оказвания натиск за подобряване на училищните постижения детето с дислексия започва да избягва всичко, което е свързано с подготовката му за училище. Следствие на повтарящия се училищен неуспех детето се стреми да привлече вниманието на връстници и учители като проявява недисциплинираност, клоунско поведение, хиперкинетичност , безразличие и др.
Обикновено детето изпитва трудности при прочитане и звуковото възпроизвеждане на думата от писмените знаци. Възможно е да се наблюдава замяна на букви с други, пунктуацията не се разбира. Учебният материал се усвоява бавно и със затруднение. Дислексията се смята за особено явление, все още няма точна дефиниция, но със сигурност наличието й не означава умствена изостаналост.
Ето някои от първоначалните симптоми на дислексия при детето:
Децата с дислексия виждат по различен начин, възприемат обектите в цялост, многоизмерно, без да могат да отличат отделните характерни белези.
В резултат на това се наблюдават трудности в различаването на букви, близки по графично изображение (о-а; и-у; б-д; п-т; и-ш; ъ-ч др.).
о-а и-у б-д п-т и-ш ъ-ч
- смесва звуковете или обърква думите;
- трудно се ориентира в посока ляво-дясно и посоките под, над, пред, зад и др.
- късно определя доминиращата си ръка, обикновено ползва и двете ръце при писане и рисуване;
- трудно запомня римуващи се думи;
- има трудност при изписване или запомняне на азбуката;