Синдромът на професионално изчерпване или бърнаут /Burnout Syndrome/ e квалификацията на изброените прояви.
При състоянието на бърнаут се наблюдават няколко фази:
1.През тази фаза човек е въодушевен и харесва своята работа. Вярва, че ще задоволи всичките си потребности, има високи очаквания и надежди, харесва колегите си и фирмата, в която работи.
2. Човек започва да осъзнава, че първоначалните очаквания са били нереалистични. Работата не върви по начина, по който той си е мислел, че ще върви; възнаграждението и признанието се оценяват като недостатъчни. Настъпват разочарование и обезверяване. Качеството на работа се влошава, човек изпада в депресия и става открито критичен към организацията.
3.Преживяване на чувство на провал и загуба на самоувереност и самоуважение. Налице е чувство за пълно физическо и емоционално изтощение.
4.Възстановяване. За успешното излизане от бърнаут е препоръчително човек да инвестира повече енергия в личните отношения, социалната активност, хоби или спорт.В повечето случаи синдрома се описва като „индивидуално преживяване в контекста на работата”, като състояние на физическо, емоционално и умствено изтощение, което се проявява в различните професии. Изразява се, чрез следните три признака:
1.чувство на емоционално изтощение, безразличие, отдръпване, хронична умора, изчерпване. Наблюдава се намалена загриженост за изискванията на организаццията, в усещането, че не можеш повече да им “даваш” от себе си, че си преситен от непрекъснатото вживяване при решаването на различни проблеми и казуси.
2.дехуманизация – проявяване на негативно отношение към хората (клиенти, колеги), което може да достигне до цинизъм. Служителят започва да акцентира на грешките, пропуските у своите колеги, не забелязва позитивните им страни, кара ги да се чувстват непрекъснато виновни, не вижда своите пропуски и т.н. ;
3.намаляване (редукция) на професионалните постижения, негативно себевъзприемане и намалена себеефективност в професионален аспект - чувство, че не се справяш вече така успешно, че не си добър в работата си, че се проваляш. Човек престава да вижда положителните резултати, които е постигнал и акцентира само на неуспехите.
Ето и няколко начина да се справите с това състояние.
Организирайте времето си. Ако нямате график за всичко, което трябва да свършите през деня, ще попаднете в много стресови ситуации.