Психиатър е специалист с висше медицинско образование, специализирал в областта на психиатрията – наука, занимаваща се с изследване, диагностициране и лекуване на психически разстройства и болестните отклонения. Психиатърът включва в лечението медикаменти, а понякога и в зависимост от индивидуалните особености на пациента може да проведе комбинирана терапия – медикаментозна и психотерапия.
Психологът, за разлика от психиатъра, има хуманитарно образование по специалност «Психология», а не медицинско, което означава, че не е лекар, а оттам и че не използва медикаменти в работата си. ПСИХОЛОГЪТ НЯМА ПРАВО ДА ИЗПИСВА МЕДИКАМЕНТИ! Базовото ниво на образование, дава възможност на психолога да прилага уменията си в различни сфери на ниво консултиране или психодиагностика. Използвайки различни тестове (тогава, когато това се налага) и психологично консултиране, те могат да направят оценка и да изготвят хипотези за различни поведенчески и личностови характеристики. В случай, че прецени, психологът може да насочи вас или детето ви за консултация с психиатър. Ако психиатърът прецени, може да назначи медикаментозно лечение (защото той е лекар), подходящо за случая. Психологическата подкрепа се изразява в консултация и обикновено не включва продължителна и задълбочена психотерапевтична работа.
Такъв тип грижа би могла да ви предложи психотерапията.
Клиничен психолог е тесен специалист, обучен в областта на клиничната психология – в по-широк смисъл медицинската психология. Клиничният психолог работи с физически и психично болни хора. Той умее да диагностицира различни състояния на базата на утвърдени в практиката му тестове.
Психотерапевтите се различават от психиатрите и психолозите по това, че са преминали през допълнително специализирано обучение по психотерапия към определена школа. Подготовката на един психолог или психиатър за психотерапевт трае дълги години и отговаря на множество международни изисквания. Много често психиатрите и психолозите са и психотерапевти, ако са придобили тази допълнителна квалификация. Важно е да се знае обаче, че не всички психиатри и психолози са психотерапевти, въпреки че доста често се случва недобросъвестно да се представят за такива (т.е. само обучението по психология или медицинската специалност психиатрия не осигурява психотерапевтична квалификация и правоспособност за практикуване на такъв вид терапия).
Психотерапевтите се различават също и помежду си в зависимост от подхода им към човешкото страдание и разбиранията на различните школи за причините, които го пораждат. Съществуват различни психотерапевтични методи: фамилна терапия, психоанализа, когнитивно-поведенческа, краткосрочна терапия, психодрама, позитивна терапия и др.